Jak lopatka funguje a jak souvisí s ramenem?
Jak se pohybuje?
Jaké jsou druhy narušení její funkce a jak je odstranit?
Na co se zaměřit při nápravném cvičení?
Obr. 1 Lopatka
ÚVOD
Lopatka je plochá kost trojúhelníkového tvaru nacházející se na zádech. Poskytuje stabilní oporu pro svalovou aktivaci svalů horní končetiny a slouží jako přenašeč síly mezi středem těla (sílu vytváří) a horní končetinou (sílu přijímá) (2).
Kromě kloubního spojení s klíční kostí (akromioklavikulární kloub) nemá žádné další kostnaté části, které by ji držely na těle. Drží ji tedy převážně svaly a vazy. Jakékoliv narušení jejich funkce výrazně zhorší schopnost její stabilizace (1). Ta je klíčová pro stabilitu a zdraví ramenního kloubu.
Jednoduše řečeno, pokud nebude lopatka ve správném postavení nebo nebudete mít pod kontrolou její pohyby, vyústí to v bolest nebo zranění ramene.
POHYBY LOPATKY
Pohybuje se ve třech základních směrech
- dolní / horní rotace dolním úhlem lopatky
- přední a zadní náklon kolem horizontální osy
- Vytočení k páteři (vnější rotace) a vytočení od páteře (rameno jde dopředu – vnitřní rotace)
Narušení těchto pohybů se projevuje odstáváním dolního nebo mediálního okraje lopatky (obr.2), zvedáním lopatky při vzpažení nebo nadměrnou dolní rotací při poklesu paže(obr.3).
Obr. 2 Odstávající dolní a mediální okraj lopatky
Obr. 3 Nadměrná dolní rotace lopatky
Nejčastější příčiny narušení pohybu a metody pro jejich nápravu
1) Zkrácení malého prsního svalu a krátké hlavy bicepsu
Tyto dva svaly se upínají se na výběžek (processus coracoideus) lopatky a táhnou ji do předního náklonu. Horní končetina je pak ve vnitřní rotaci a spodní okraj lopatky odstává od hrudníku (obr.3).
Vhodné je v tomto případě protahování bicepsu a masáž malého prsního svalu masážním míčkem viz. obr.4.
Obr.4 Masáž malého prsního svalu míčkem
2) Dysbalance svalů v oblasti lopatky:
a) Snížená aktivace a síla pilovitého svalu (Serratus anterior) a dolních snopců trapézového svalu způsobuje ztrátu horní rotace a nadměrný přední náklon lopatky (2). K tomu se připojuje přetížení a ztuhlost horní části trapézového svalu. Následkem toho je rameno v předsunutém postavení. Při pohybu horní končetiny dochází ke zvýšenému tlaku na kloubní hlavici pažní kosti, která nemá dostatek prostoru pro pohyb. Tím dochází k bolestem ramene (impingement syndrom) a přetížení předních vazů.
Řešením tohoto problému se jeví posílení pilovitého svalu a dolních snopců trapézového svalu současně s uvolňováním horních snopců trapézového svalu. To dokázali ve studii (4), kde lidé se sedavým zaměstnáním s bolestí v krční a ramenní oblasti cvičili 3x týdně 20 minut po dobu deseti týdnů cvičební program, který byl postaven na 2 základních cvicích (viz. obr.5). Cvičení prováděli v deseti až patnácti opakováních ve třech až pěti sériích. Jejich cílem bylo posílit pilovitý sval a dolní snopce trapézového svalu. Výsledky byly nadmíru pozitivní. Došlo k výraznému snížení bolestivosti a ke zvýšení síly při zvedání ramene.
b) Nerovnováha svalů zajišťujících horní rotaci (oslabený pilovitý a trapézový sval) a dolní rotaci (přetížený a zkrácený malý sval prsní, zdvihač lopatky a rombické svaly) (1).
Zde pomůže masírování a uvolňování malého svalu prsního (viz bod 1), zdvihače lopatky a rombických svalů. Pro posílení pilovitého a trapézového svalu lze použít cviky z obr.5. Je nutno klást zvýšený důraz na správné provedení cviku!
Obr. 5 Posilování dolních snopců trapézového svalu (1) a pilovitého svalu (2)
3) Vadné držení těla a zranění
Nadměrná hrudní kyfóza a bederní lordóza je následkem nadměrného předsunu ramenního kloubu a poklesu lopatky (3).
Zde je vhodné masírovat, rozhýbat a rotovat hrudní páteře (nezapomenout fixovat bederní páteř).
Také zranění ramenního kloubu, artróza, zlomeniny klíční kosti mohou být příčinou narušení pohybu lopatky.
4) Nedostatečná motorická kontrola lopatek
Ve studii (5) bylo u sportovců používající horní končetiny zjištěno, že na straně, kde je bolelo rameno, byl větší přední náklon lopatky a snížení motorická kontrola lopatek. Ta se testovala tak, že prováděli rotaci v ramenním kloubu tak, aby lopatka nezměnila své postavení. Pokud nebyli schopni oddělit pohyb lopatky od pohybu horní končetiny, bylo to vyhodnoceno jako nedostatečná motorická kontrola.
Z toho plyne, že při cvičení je žádoucí umět kontrolovat pozici lopatek. K tomu je nezbytný vhodně nastavený tréninkový plán a alespoň ze začátku dohled zkušeného odborníka.
závěr
Diagnostika správného pohybu a postavení lopatek je klíčová pro prevenci a odstranění bolestí ramen. Rovněž je důležité naučit se lopatky při pohybu ovládat (motorická kontrola).
Při odstraňování svalových dysbalancí se zaměřujte na posilování pilovitého svalu a dolních snopců trapézového svalu a uvolňujte malý sval prsní, biceps, zdvihač lopatky a rombické svaly.
Nezapomeňte také na správné držení těla a pohyblivou hrudní páteře. To jsou primární podmínky pro správnou polohu lopatek na hrudním koši.
POKUD NEVÍŠ, JAK EFEKTIVNĚ CVIČIT, ABY DOCHÁZELO K NÁPRAVĚ BOLESTI A RŮSTU VÝKONNOSTI, NAPIŠ MI. URČITĚ NĚCO VYMYSLÍME.
Reference:
- Snášel, M. (2015). Je posilování svalů rotátorové mažety skutečným řešením pro vaše ramena? VZískáno 5.12.2022, z http://coretraining.cz/2015/09/je-posilovani-svalu-rotatorove-manzety-skutecnym-resenim-pro-vase-ramena/
- Kibler, W. B., Sciascia, A., & Wilkes, T. (2012). Scapular dyskinesis and its relation to shoulder injury. The Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 20(6), 364–372.
- Kibler, W. B., & McMullen, J. (2003). Scapular dyskinesis and its relation to shoulder pain. The Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 11(2), 142–151.
- Andersen, C. H., Andersen, L. L., Zebis, M. K., & Sjøgaard, G. (2014). Effect of scapular function training on chronic pain in the neck/shoulder region: a randomized controlled trial. Journal of occupational rehabilitation, 24(2), 316–324.
- Struyf, F., Nijs, J., De Graeve, J., Mottram, S., & Meeusen, R. (2011). Scapular positioning in overhead athletes with and without shoulder pain: a case-control study. Scandinavian journal of medicine & science in sports, 21(6).