Při strečinku, mobilitě či posilování v oblasti kyčelního kloubu je veškerá pozornost dávána zanožení, přednožení, unožení, ohnutí apod. Rotace jsou navzdory jejich klíčové úloze ve zvyšování výkonnosti a prevenci zranění a bolesti v oblasti pánve a zad neprávem opomíjené. Bohužel mnoho i pokročilých cvičenců neví, jak se rotace v kyčelním kloubu testují a na co je důležité se zaměřit. Proto jsem napsal tento článek. Věřím, že ve vás vytvoří podvědomí o daném problému a třeba zjistíte, že právě zde je Vaše „Achilova pata“.
Kyčelní klouby jsou důležitými elementy mezi pánví a koleny. Celý tento komplex určuje pohybový vzor, jehož aktivita je koordinována během pohybu (3). Pohyblivost a dostatečná síla svalů kolem těchto kloubů, je klíčová pro zdravý pohyb a tělesnou výkonnost.
Čím dál častěji se u mých cvičenců setkávám s omezenou rotací v kyčelním kloubu (dále jen „RKK“), navzdory dostatečnému pohybovému rozsahu v zanožení, unožení nebo přednožení.
Zejména vnitřní rotace v kyčlích je často omezena, s čímž souvisí i oslabení svalů zajišťujících vnitřní rotaci. Nerespektování tohoto faktu při rozcvičce nebo při sestavování tréninkového programu pak může negativně ovlivnit zdraví a výkonnost cvičence. Bez dostatečné vnitřní rotace budou trpět záda, kyčle, kolena i kotníky. Navíc bude negativně ovlivněno provedení dřepu či mrtvého tahu (4).